Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego

Patron

BOGUMIŁ ŁEPECKI
(22.01.1928-21.12.2001)
Założyciel, Twórca, Dyrygent

Twórca Warszawskiej Orkiestry Dziecięcej SONATA -1984-1988.
Jej Dyrygent oraz Aranżer jej całego repertuaru, Pedagog, Powstaniec Warszawski.

Współtwórca wraz z synem Jackiem Łepeckim Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej SONATA 1991-2001. Wychowawca kilu pokoleń polaków.

Prof. dr hab. Wojciech Roszkowski
Warszawa 17 sierpnia 1999r.

Po zakończeniu swojej pracy zawodowej - przechodząc na emeryturę Twórczą - ówczesny Minister Kultury RP złożył propozycje Bogumiłowi Łepeckiemu, aby swoją skarbnicę wiedzy zechciał przekazać polskiej młodzieży.

Już w 1988 roku na Ogólnopolskim - Międzynarodowym Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Filharmonii Kieleckiej im. Oskara Kolberga w Kielcach Orkiestra SONATA zdobyła I nagrodę „Złotą Jodłę – pokonując – Orkiestry z Polski i Europy.

Poprowadził artystycznie Orkiestrę W latach 1989-91 która zrealizowała podróże zagraniczne do Francji, Belgii i Szwecji, łącznie wykonując blisko 70 koncertów m.in. w bazylice Piusa X w Lourdes dla 25 tysięcy pielgrzymów przybyłych z całego świata czy też w Kościele Katedralnym Św. Magdaleny w Paryżu. Koncertowała budząc zainteresowanie w Warszawie na Mazowszu i w Polsce czego efektem było zaproszenie przez Panią Marię Fołtyn do grona najwybitniejszych Polskich artystów na XXIX Międzynarodowy Festiwal im. Stanisława Moniuszki.

W 1991r orkiestrę zreorganizował wraz z synem Jackiem Łepeckim – dyrektorem Orkiestry w mały zespół symfoniczny, który zrealizował w latach 1991-93, trzy tournee po Niemczech odnosząc sukcesy, których dowodem były znakomite recenzje tamtejszej prasy. Prymariuszem orkiestry był wówczas Mariusz Patyra najwybitniejszy polski skrzypek młodego pokolenia, jedyny Polak w historii, który zwyciężył na Konkursie Skrzypcowym im. Niccolo Paganiniego w Genui.
„SONATA” w latach 1993 – 2000 była zapraszana do uświetniania uroczystości rangi państwowej także w wymiarze międzynarodowym czego skutkiem była kolejna podróż zagraniczna tym razem do Państwa Izrael w 1994 roku oraz wspólne koncerty w Warszawie na jej zaproszenie z Izraelską Orkiestrą Młodzieżową miasta Lod. Na zaproszenie SONATY koncertowały także w Polsce Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna miasta Bonn z Niemiec oraz Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna ze szwedzkiego Ostersund.
Niezwykle ważnymi wydarzeniami w historii Orkiestry były: Nadzwyczajny koncert Symfoniczny podczas Państwowych obchodów 50-rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim (1993) w Kościele Wszystkich Świętych w Warszawie oraz Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach centralnego dnia Państwowych obchodów 50-lecia Powstania Warszawskiego (1994) w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

W 1995 roku Bogumił Łepecki zostaje odznaczony przez Prezydenta RP – Lecha Wałęsę za walkę o suwerenność i niepodległość RP – Krzyżem Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 roku zostaję uhonorowany przez Prezydenta m. st. Warszawa Marcina Święcickiego – Prestiżowym Medalem m .st .Warszawa – Czterechsetlecia Stołeczności Warszawy.

Prezydent m. st. Warszawa
Medal Mazowsza

Przewodniczący Rady m. st. Warszawa

W 1998 roku zostaje Uhonorowany przez Wojewodę Warszawskiego – Medalem Mazowsza.
Lata 1995-2000 to praca nad kształtem i charakterem artystycznym orkiestry, liczne koncerty autorskie w Polsce i Europie m.in. na Litwie 1997r. i w Wielkiej Brytanii 1998r.które poprowadził z dużym powodzeniem.
Poprowadził Warszawską Orkiestrę Symfoniczną „SONATA” w swej historii kilkaset razy m.in podczas uroczystości państwowych także w wymiarze międzynarodowym która miała zaszczyt koncertowania pod takimi wysokimi honorowymi patronatami jak: Premierów RP, Marszałków Sejmu RP, Prymasa Polski, Legata Papieskiego w Polsce, Biskupa Polowego Wojska Polskiego, Arcybiskupów i Biskupów Polskich Kościoła Rzymskokatolickiego a także Ambasadora Państwa Izrael. Dnia 21 grudnia 2001 roku oddając 17 Lat życia Warszawskiej Orkiestrze Symfonicznej SONATA a Kulturze Narodowej całe swoje życie odszedł do Domu Ojca pozostawiając po sobie wspaniały dorobek artystyczny i życzliwą pamięć ludzką.
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Katedra Polowa Wojska Polskiego w Warszawie pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Pożegnanie Bogumiła Łepeckiego na dziedzińcu cmentarza komunalnego-wojskowego na Powązkach w Warszawie
Kondukt żałobny Bogumiła Łepeckiego prowadzony przez Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Kondukt żałobny Bogumiła Łepeckiego prowadzony alejami cmentarza Powązkowskiego w Warszawie
Kapelan Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej "SONATA" Ks. Dariusz Furmanik żegna wspólną modlitwą Bogumiła Łepeckiego
Salwy honorowe dla Bogumiła Łepeckiego wystrzelone przez Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego
Asysta honorowa Wojska Polskiego przy grobie Bogumiła Łepeckiego

SOCIAL MEDIA

Image
Image
Image
Image
Image
Image

NEWSLETTER

Klikając przycisk „Zapisz” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji Orkiestry newsletterów dotyczących działalności.
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając w link w stopce otrzymanego newslettera.

Image

05-230 Kobyłka
ul.Marii Skłodowskiej-Curie 3A

Fundacja
Warszawska Orkiestra Symfoniczna
„SONATA”
im. Bogumiła Łepeckiego

KRS: 0000297702
NIP: 1132716670
REGON: 141377675WBS
Nr. rachunku bankowego
85 8015 0004 0062 8901 2045 0001

2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl

Image

Partnerami  Budowy Strony Internetowej
 Fundacji Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego

Image

Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego