Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego
Na Zaproszenie Burmistrza Miasta Wyszkowa Grzegorza Nowosielskiego 6 stycznia 2024r w Kościele Świętego Wojciecha w Wyszkowie
Symfonicy kwartetu Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego wraz z wybitnymi polskimi solistami śpiewakami operowymi Filharmonii Narodowej Eweliną Siedlecką - Sopran i Tomaszem Warmijakiem - Tenor zaprezentowali Nadzwyczajny Koncert Najpiękniejsze Kolędy Polskie" 2024.
27 grudnia 2023r. w 600-et letniej Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce - Perle Baroku Województwa Mazowieckiego septet symfoników /skrzypce I, Skrzypce II, altówka, wiolonczela, obój, flet i fagot/ Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego wraz z wybitnymi polskimi solistami śpiewakami operowymi Filharmonii Narodowej Eweliną Siedlecką - Sopran i Tomaszem Warmijakiem - Tenor zrealizowali Nadzwyczajny Koncert "Kultura łączy pokolenia - Najpiękniejsze Kolędy Polskie" 2023. Produkcja telewizyjna Koncertu która ukazała ogromny kapitał narodu polskiego i jego kultury zawarty w pielęgnowaniu przez Polaków przez XI wieków Kolęd Polskich które po czasy współczesne łączą wszystkie generacje i pokolenia Polaków jest kierowany do serc i umysłów Polaków w Polsce ,Europie i na Świecie.
Kulturą słowa żywego w formie wykładu teologiczno - historycznego na temat znaczenia polskich kolęd dla łączenia poprzez kulturę pokoleń Polaków według nauk i wskazań Świętego Jana Pawła II przedstawił dyrektor generalny orkiestry.
W ramach koncertu zostały wykonane aranże muzyczne utworów nawiązujących do muzyki XVII, XVIII, XIX wieku ubiegłego stulecia. Wyłącznie opartego o działanie przewodnie kompozytorów i autorów polskich. W tym kontekście pragniemy podkreślić rolę i znaczenie wielu wybitnych postaci jak Feliks Nowowiejski, Franciszek Karpiński, Lubomir Szopiński, Piotr Skarga, Adam Asnyk i wielu innych.
Program koncertu:
Prelekcja historyczna Znaczenie Polskich Kolęd – dla Polskiej Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Łepecki - Dyrektor Generalny Orkiestry
„Bóg się rodzi" - do słów Franciszka Karpińskiego - poeta Serca - „Królowa polskich kolęd"
„Dzisiaj w Betlejem" - Feliks Nowowiejski
„Przybieżeli do Betlejem pasterze" - XVII w. obecna forma XIX w.
„W żłobie leży" - Piotr Skarga nieznany, tekst XVI lub XVII w., muzyka XVII lub XVIII w.
Fryderyk. Chopin – Nokturn Es-dur op. 9 nr 2 - Symfonicy Kwartetu - Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „Sonata" im .Bogumiła Łepeckiego
„Tryumfy Króla Niebieskiego" - kolęda polska powstała w połowie XVIII wieku. Najstarszy zapis tekstu i melodii został sporządzony przez Annę Kiernicką ze Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek i znajduje się w kancjonale pochodzącym z 1754.
„Gdy się Chrystus rodzi" - rok powstania 1843 - ks. Michał Mioduszewski, kompozytora - Misjonarza Św. Wincentego a Paulo
„Pójdźmy wszyscy do stajenki" - tekst XVIII w. muzyka XIX w.
„Wesołą Nowinę Bracia słuchajcie" - rok powstania 1878 -kompozytor Józef Wygrzewalski
„Do szopy hej pasterze" - komp. Lubomir Szopiński
„Nie było miejsca dla Ciebie" - sł. O. Mateusz Jeż T. J., muz. O. Józef Łaś T. J.
„Oj, Maluśki, Maluśki" – jest to kolęda ludowa góralska pochodząca z regionu Podhala
Parafia Świętej Trójcy w Kobyłce
Partnerzy koncertu
Zadanie publiczne pn. Nadzwyczajny koncert "Kultura łączy pokolenia - Najpiękniejsze Kolędy Polskie" 2022
dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Partnerzy Medialni Projektu
PROMOTOR
Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego
28 października 2023r. w Kościele pw. Świętej Siostry Faustyny w Helenowie o godz.18.00 Warszawska Orkiestra Symfoniczna "Sonata" im. Bogumiła Łepeckiego pod dyrekcją maestro Zbigniewa Gracy będzie realizowała rejestrowany przez Telewizje i prezentowany Polakom w Polsce, Europie i na Świecie.
Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny Świętemu Janowi Pawłowi II In Memoriam w 45 rocznicę Pontyfikatu „Gloria Polonica - Dives in misericordia" 2023
Zostanie wykonane: Światowe Arcydzieło Josepha Haydna ORATORIUM „Siedem ostatnich słów Zbawiciela na Krzyżu na orkiestrę symfoniczną.
Zgodne z realizacją pierwotną przełożonego zgromadzenia Hermandad de la Santa Cueva w Kadyksie - Biskupa Kadyksu które po raz pierwszy zastało wykonane w 1787 r. w kościele Santa Queve i zostanie wykonane z nut Breitkopf und Haertel, wydanych na podstawie oryginalnego wydania także Breitkopfa z 1801r.
Mecenas Koncertu
Partnerzy koncertu
Dofinansowano ze środków Fundacji Orlen
Dofinansowano przez Polską Fundację Narodową
Partner Medialny Projektu
PROMOTOR
Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego