Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego
Nadzwyczajny koncert Symfoniczny Świętemu Janowi Pawłowi II In Memoriam - Puławy 2016
Księdza Piotra Treli – Dziekana Dekanatu Puławy, Księdza Andrzeja Sternika – Proboszcza Kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach,
Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego wykonała 29 maja 2016 r. o godz. 19.00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w Puławach
Symfonię „Odrodzenie” op. 7 Mieczysława Karłowicza
Wydarzenie było finansowane przez Grupę Azoty – Zakłady Azotowe Puławy S.A.
SPONSORA WYŁĄCZNEGO
Partnerem Medialnym wydarzenia Radio Puławy 24 i Telewizja Puławy 24
Partnerem Specjalnym Koncertu Kościół Miłosierdzia Bożego w Puławach
LIST GRATULACYJNY
Ks. kan. Andrzej Sternik
Proboszcz Parafii Miłosierdzia Bożego w Puławach
Ks.kan Piotr Trela
Dziekan Dekanatu Puławskiego
Ten nadzwyczajny koncert symfoniczny rozpoczął się od przywitania- wszystkich przybyłych gości przez Dyrektora Generalnego Pana Jacka Łepeckiego w imieniu wszystkich symfoników Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA ”im. Bogumiła Łepeckiego , Pana Dyrygenta oraz swoim własnym - Przyjaciół Świętego Jana Pawła II- na 3 Koncercie Papieskim .
Prezes Fundacji i dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego – Pan Jacek Łepecki witając gości koncertu powiedział :
Dzieje narodu zasługują na właściwą ocenę wedle tego , co wniósł on w rozwój człowieka i człowieczeństwa , w jego świadomość , serce , sumienie. To jest najgłębszy nurt kultury . To jej najmocniejszy zrąb. To jej rdzeń i siła.
Kultura jest wyrazem człowieka.
Jest potwierdzeniem jego człowieczeństwa.
To człowiek ją tworzy i człowiek tworzy przez nią samego siebie,
człowiek tworzy siebie przez kulturę wewnętrznym wysiłkiem ducha: myśli, woli i serca.
I równocześnie tworzy kulturę we wspólnocie z innymi.
Kultura jest wyrazem międzyludzkiej komunikacji współmyślenia i współdziałania.
Powstaje on w służbie wspólnego dobra i staje się podstawowym dobrem ludzkich wspólnot.
Kultura jest przede wszystkim dobrem wspólnym narodu.
Kultura polska jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe Polaków.
Ona wyodrębnia nas, Polaków, jako naród, ona stanowi o nas przez cały ciąg naszych dziejów, stanowi bardziej niż siła materialna, bardziej niż granice polityczne.
Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako Naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg. I dlatego też to, co tutaj mówię na temat praw Narodu u podstaw kultury i przyszłości, nie jest echem żadnego „nacjonalizmu”, ale pozostaje trwałym elementem ludzkiego doświadczenia i humanistycznych perspektyw człowieka.
Święty Jan Paweł II
Witam z ogromną atencją i wielką wdzięcznością architekta 3 letniej współpracy na rzecz Polskiej Kultury gospodarza i Patrona dzisiejszego koncertu Pana Prezesa Mariana Rybaka wraz Małżonką.
W sposób szczególny pragnę powitać Posła RP ziemi Lubelskiej człowieka który od ponad 25 lat skutecznie i na wiele sposobów promuje Polską Kulturę - Pana Włodzimierza Karpińskiego.
To wielki zaszczyt dla nas móc tu w tej przepiekanej Świątyni - Miłosierdzia Bożego w Puławach wykonać to arcyważne dla narodu polskiego - Dzieło - Symfonie Mieczysława Karłowicza o odrodzeniu Duszy Człowieka a zarazem całego Społeczeństwa a będzie to 58 smy koncert jaki moja Orkiestra wykonała dla i w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II .
Dzisiejszy koncert 29 maja 2015 roku ma szczególny charakter .
Spotykamy się dziś 1050 rocznicę chrztu Polski w roku Miłosierdzia Bożego.
Święty Jan Paweł II – Uczył : Polacy, którzy mają tak głębokie poczucie swojej historii, mogli w oparciu o swoją kulturę, o kulturę polską, o udział w kulturze powszechnej kształtować również swoją przyszłość, bo dzieje to jest nie tylko „wstecz”, nie tylko przeszłość, ale także i perspektywa, także i przyszłość. Żeby mogli kształtować tę swoją przyszłość w duchu tego, kim są i na co zasługują ze względu na pracę, ze względu na swoje cierpienie, ze względu na wszystkie swoje dziejowe doświadczenia. O tych doświadczeniach świat czasem mało wie i mało pamięta. Ale pamięta Boża Opatrzność, która od swojej strony kreśli dzieje ludzkości i dzieje narodów.
Dziś wraz z mieszkańcami Puław i gospodarzami dzisiejszego nadzwyczajnego koncertu i wszystkimi lokalnymi mediami składamy hołd Symfonią e-moll op.7 - Odrodzenie Świętemu Janowi Pawłowi II prosząc aby przewodził dalej narodowi polskiemu juz tam z okna Ojca Niebieskiego w niebie.
Ten uroczysty koncert symfoniczny zaszczycili swoja obecnością m.in.:, Marian Rybak - Prezes Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A. , Członek Rady Nadzorczej Grupy Azoty Puławy S.A. Pan Leszek Lewicki , Ks. Andrzej Sternik - Proboszcz Kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach , Ks. Ryszard Gołda - b .dziekan dekanatu Puławy , Ks. Piotr Trela - dziekan dekanatu Puławy, przedstawiciele samorządu miasta Puławy i powiatu puławskiego , wiele środowisk społeczności lokalnej.
Po wykonaniu przez orkiestrę Symfonii e-moll op. 7 „ODRODZENIE" rozległ się wielki aplauz – zakończony kilkuminutową owacją na stojąco – wielkie brawa którymi wspaniali goście i tak licznie przybyła publiczność nagrodziła dyrygenta Pana Stanisława Winiarczyka wraz z Orkiestrą.
Po zakończeniu owacji i wręczeniu wielkiego kosza kwiatów dla orkiestry od Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A. , Ks. Andrzej Sternik Proboszcz Miłosierdzia Bożego w Puławach - przekazał piękne słowo podziękowań gratulując mistrzowskiego wykonania Symfonii Mieczysława Karłowicza dla Pana Dyrygenta Stanisława Winiarczyka i Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA ”im. Bogumiła Łepeckiego zas Panu Dyrektorowi Generalnemu Jackowi Łepeckiemu za przygotowanie całego przedsięwzięcia kulturalnego.
Prezes Zarządu Fundacji i Dyrektor generalny Pana Jacek Łepecki w wielkim podziękowaniu wręczył specjalną Panoramę Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego Ks. Ryszardowi Gołdzie - b .dziekan dekanatu Puławy - budowniczemu Kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach przy wielkim aplauzie publiczności za to iż właśnie Kultura Wysoka w takiej formie może być prezentowana w tej przepiekanej Świątyni.
Dziękując za 3 letnia współpracę z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną Sonata Im.Bogumiła Łepeckiego , wzruszony Pan Prezes Marian Rybak - gospodarz koncertu powiedział :
Bardzo dziękuje Panu Dyrektorowi generalnemu Jackowi Łepeckiemu ponieważ bez jego ogromnej pracy ten i poprzednie koncerty nie zostałyby zrealizowane. Dziękuje Ks. Andrzejowi Sternikowi Proboszczowi Kościoła Miłosierdzia Bożego w Puławach , Ks. Ryszardowi Gołdzie - b .dziekan dekanatu Puławy, Ks. Piotrowi Treli - dziekanowi dekanatu Puławy za wszelkie dobro i tak piękną i owocną współpracę. Dziękuje w imieniu Zarządu Grupy Azoty Puławy S.A .
Na zakończenie Publiczności koncertu pożegnała raz jescze Orkiestrę symfoniczną owacją zaś Prezes Fundacji i dyrektor generalny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego – Pan Jacek Łepecki pozegnał się mowiąc dozobaczenia w 2017 roku na naszych spotkaniach ze Świętym Janem Pawłem II
Współpracę przy tym przedsięwzięciu które stało się wydarzeniem kulturalnym dla miasta i regionu Lubelszczyzny podjedli:
- Grupa Azoty Puławy S.A., Warszawska Orkiestra Symfoniczna Sonata im. Bogumiła Łepeckiego
- Parafia Miłosierdzia Bożego w Puławach , Telewizja Puławy , Radio Puławy ,Tygodnik Powiśla.
„Wydarzenie w całości było finansowane przez Grupę Azoty Puławy S.A. "