Na zaproszenie pana Michała Wąsowicza Burmistrza Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy, ks. Zygmunta Niewęgłowskiego proboszcza parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie, Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego wykonała uroczysty koncert 9 listopada 2014 r. o godz. 19.00 w kościele Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie – Gloria Polonica – Narodowego Święta Niepodległości.
Ten uroczysty koncert zaszczycili swoja obecnością: pan Michał Wąsowicz Burmistrz Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy, pan Andrzej Krupiński zastępca Burmistrza Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy, pan prof. dr hab. inż. Janusz Wojdalski w imieniu pani Przewodniczącej Rady dzielnicy m. st. Warszawy, pani Bernadety Karczewskiej, ks. Zygmunt Niewęgłowski proboszcz parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie - gospodarzy wydarzenia kulturalnego.
Dostojne wnętrza kościoła Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie zostały w całości wypełnione przez słuchaczy.
Zanim stąd odejdę, proszę was...
- abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
- abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.
Proszę was:
- abyście mieli ufność nawet wbrew każdej swojej słabości,
- abyście szukali zawsze duchowej mocy u Tego, u którego tyle pokoleń ojców naszych i matek ją znajdowało,
- abyście od Niego nigdy nie odstąpili,
- abyście nigdy nie utracili tej wolności ducha, do której On wyzwala człowieka,
- abyście nigdy nie wzgardzili tą miłością, która jest największa, która się wyraziła przez krzyż, a bez której życie ludzkie nie ma ani korzenia, ani sensu.
Jan Paweł II „TESTAMENT”
„Żołnierze! Po upadku Polski każde pokolenie zrywało się do walki o utracony byt niepodległy, każde pokolenie słało na pole bitwy żołnierza, jako przedstawiciela Ojczyzny, by krwią serdeczną wpisywał w księgę dziejów: Jeszcze Polska nie zginęła! Ulegali pod przemocą, szli jak wierni żołnierze na śmierć, zaludniali mroźny Sybir, lub ginęli w tułacze po szerokim świecie.
Po ostatniej klęsce 1863 r. zaległa nad Polską noc czarna niewoli, noc beznadziejna. Zdawało się, że już nowe pokolenie nie odważą się stanąć do walki, że zaborcy tryumfowali na zawsze. Imię Polski zostało wymazane z pamięci świata, a naród szedł na poniewierkę, jak każdy niewolnik. Dziś po raz pierwszy w wolnej zjednoczonej Ojczyźnie ślę wam wszystkim, jako najstarszy żołnierz obecnego pokolenia i Wódz Naczelny wojsk polskich, swe pozdrowienie. Żołnierze! Krew waszych przodków pisała w dziejach smutne nie zginęła!ÂÂÂÂÂ Wy, szczęśliwsi, krwią swą piszecie Żyje! I zginąć nie może!”
Józef Piłsudski Marszałek Polski
Koncert prowadził prezes i dyrektor generalny orkiestry Pan Jacek Łepecki który powiedział:
Dzisiejszy koncert 9 Listopada 2014 roku w kościele Św. Teresy od Dzieciątka Jezus ma szczególny charakter.
Spotykamy się dziś w 96. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości – święta państwowego dla upamiętnienia odzyskania przez Naród Polski w 1918 roku niepodległego bytu państwowego po 123 latach rozbiorów Polski dokonanych przez Imperium Rosyjskie, Królestwo Prus i Imperium Habsburgów.
Dziś wraz z mieszkańcami Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy i gospodarzami dzisiejszego uroczystego koncertu i wszystkimi lokalnymi mediami składamy hołd wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wywalczyli nam współcześnie żyjącym Wolną Polskę.
„Nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie. /…/ Polska jest stale oskarżana w innych państwach. Jest w tym wyraźna i niedwuznaczna chęć posiadania w środku Europy państwa, którego kosztem można byłoby załatwić wszystkie inne porachunki międzynarodowe i znajdują tak chętne ucho, no i języki, nie gdzie indziej jak w Polsce.
/…/ marzeniem Niemiec jest doprowadzenie do kooperacji z Rosją. Dojście do takiej kooperacji byłoby naszą zgubą. Do tego dopuścić nie można. Mimo ogromnych różnic w systemach i kulturze Niemiec i Rosji, trzeba stale pilnować tej sprawy. Na świecie powstawały już dziwniejsze sojusze. Jak przeciwdziałać? Gra będzie trudna, przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu.”
Józef Piłsudski Marszałek Polski
„W przyszłą sobotę nastąpi złożenie w Grobach Królewskich na Wawelu zwłok Marszałka Piłsudskiego, który poza wielu innemi zasługami zapisał się w dziejach wskrzeszonej Polski jako pogromca zbrojnego bolszewizmu, co chciał podbić Polskę i wcielić ją we wszechświatową Republikę Sowiecką.
Zwycięstwami dni 15 i 16 sierpnia 1920 roku stanął Marszałek Piłsudski w szeregu dziejowych obrońców wiary. Pod jego dowództwem zwycięski czyn bohaterskiej armii polskiej, zwany »Cudem nad Wisłą« osiągnął znaczenie Lepanta i Wiednia (zwycięstwa nad Turkami w roku 1571 i 1683). Za to należy się Józefowi Piłsudskiemu wieczna wdzięczność nie tylko obywateli polskich, lecz całego chrześcijaństwa”
Prymas Polski kardynał August Hlond
Panuje powszechna opinia, że historia polskiej muzyki sprowadza się głównie do spuścizny Chopina. W dzisiejszych czasach wydaje się, że utwory polskich kompozytorów baroku, klasycyzmu i romantyzmu odeszły w niepamięć.
Niesłusznym jednak byłoby skazywanie na zapomnienie muzyki powstałej w kraju, którego tradycje w tej dziedzinie sięgają XV wieku.
Propozycja dzisiejszego repertuaru została przygotowana tak aby ukazać wielkiego ducha polskości jaki został zawarty w dziełach kompozytorów polskich którzy swoją twórczością tak wiele razy podnosili na wyżyny naszego polskiego ducha narodowego.
Prezentowanymi dzisiaj dziełami składamy hołd wszystkim polakom Od Polskich Tatr po Polski Bałtyk którzy walczyli o Odzyskanie Niepodległości przez Polskę.
1.HYMN RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2.CANZONA DI BAROCCO HENRYKA CZYŻA
3.TRYPTYK MARIACKI ROMUALDA TWARDOWSKIEGO
4.RAPSODIA GÓRALSKA BENEDYKTA KONOWALSKIEGO
5. SERENADA NA SMYCZKI OP. 2 MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA
Mistrzowskie wykonanie przez Warszawską Orkiestrę Kameralną „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego pod batutą pana Stanisława Winiarczyka - pereł polskiej literatury muzycznej zachwyciło i wzbudziło żywy aplauz blisko tysięcznej publiczności która nagrodziła symfoników kilkuminutową owacją na stojąco.
Słowo po koncercie do słuchaczy skierowali: pan Michał Wąsowicz Burmistrz Dzielnicy Włochy m. st. Warszawy składając na ręce Prezesa Jacka Łepeckiego podziękowania i gratulując Panu dyrygentowi i orkiestrze pięknego wykonania.
Prof. dr hab. inż. Janusz Wojdalski w imieniu pani Przewodniczącej Rady dzielnicy m.st. Warszawy, pani Bernadety Karczewskiej dołączając się do podziękowań i gratulacji podkreślił pięknymi wersami wierszy Konfederacji Barskiej o Niepodległym bycie Państwa Polskiego.
Ks. Zygmunt Niewęgłowski proboszcz parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie, dziękując Panu Burmistrzowi Michałowi Wąsowiczowi za stworzenie możliwości tak pięknego wydarzenia kulturalnego, wyraził ogrom przeżyć jakie stały się jego udziałem poprzez wyjątkowy dobór repertuaru - wielkiego ducha polskości, jaki został przekazany dziełami polskich kompozytorów 9 listopada 2014 r. dzięki mistrzowskiemu wykonaniu przez Warszawską Orkiestrę Kameralną Sonata im. Bogumiła Łepeckiego. W tym momencie rozległ się wielki kilkuminutowy aplauz na stojąco publiczności.
Partnerem Strategicznym Koncertu była Dzielnica Włochy m.st. Warszawy