Na zaproszenie marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Pana Piotra Całbeckiego30 listopada 2017 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu Warszawska Orkiestra Kameralna „Sonata” im. Bogumiła Łepeckiego wraz ze światowej sławy śpiewaczką operową Panią Dominiką Zamarą zaprezentuje publiczności Województwa Kujawsko-Pomorskiego koncert pt. „Gloria Polonica - Diamenty Polskości”.
Fotorelacja w naszej fotogalerii.
Program koncertu
I. Hymn Rzeczpospolitej Polskiej
II. Canzona di Barocco - Henryk Czyż
III. Fryderyk Chopin z cyklu pieśni op. 74
1. Życzenie
2. Nie ma czego trzeba
3. Wiosna
4. Smutna rzeka
5. Poseł
6. Melodia
7. Pierścień
8. Leci liście z drzewa
IV. Serdenada na Smyczki op. 2 - Mieczysław Karłowicz
V. Mieczysław Karłowicz
1. Mów do mnie jeszcze
2. Skąd pierwsze gwiazdy
3. Rdzawe liście
4. Po szerokim, po szerokim morzu
VI. Tryptyk Mariacki - Romuald Twardowski
VII. Stanisław Moniuszko
1. Prząśniczka
2. Czy powróci?
3. Polna różyczka
4. Sen
VIII. Jakub Kowalewski
1. Pytanie w Pustkę
IX . Ignacy Jan Paderewski Pieśni op.7
1. Gdy ostatnia róża zwiędła
Kulturę słowa żywego prezentuje dyrektor generalny symfoników Pan Jacek Łepecki
Wszystkie wykonywane Pieśni przez Panią Dominikę Zamarę, która występuje od lat na najsłynniejszych scenach teatrów operowych w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jej pięknym sopranowym głosem o dramatycznym odcieniu zachwycają się miłośnicy muzyki lirycznej w wielu zakątkach świata.
Ambasadorki kultury polskiej już na pięciu kontynentach są realizowane z towarzyszeniem liderów symfoników orkiestry kameralnej, co w wyjątkowy sposób wyróżnia styl prezentowanych dzieł polskiej myśli kompozytorskiej ukazujących kapitał polskiej literatury muzycznej.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie – klasa dyrygentury symfoniczno-operowej prof., prof. Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki (dyplom z wyróżnieniem). Swój warsztat dyrygencki doskonalił na kursach mistrzowskich w Los Angeles (1972), Weimarze (1974) i Leningradzie (1976).
Debiutował w 1974 roku, prowadząc orkiestrę Filharmonii Narodowej w Warszawie. Następnie został dyrygentem Operetki Warszawskiej. Od 1980 roku pracował na stanowisku II dyrygenta w Filharmonii Poznańskiej. W latach 1982-84 pełnił funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta Filharmonii Rzeszowskiej. Przez następne 15 lat (od roku 1984) był dyrygentem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Od 2000 roku współpracuje z Operą w Łodzi, Krakowie, Gdańsku.
Wielokrotnie prowadził koncerty we wszystkich polskich filharmoniach. Ma na swoim koncie liczne występy za granicą, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Danii, Holandii, Rosji, Szkocji, a także w USA, Brazylii, Chile, Tunisie. Brał udział w renomowanych festiwalach muzycznych: Warszawska Jesień, Aspecte Salzburg oraz w Skopje, Edynburgu, Karlsruhe. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji.
W repertuarze posiada blisko 70 oper, baletów i operetek oraz liczne utwory symfoniczne; a wiele miejsca na tej liście zajmuje także muzyka współczesna. Dyrygent jest propagatorem muzyki Bogusława Schaeffera.
Partnerem Strategicznym Koncertu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie
PROMOTOR
Fundacja Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA" im. Bogumiła Łepeckiego