• Polski - Polish
 • Angielski - English

Partnerzy wspierający

StartRepertuar

Repertuar symfoniczny orkiestry - Kontynuacja część 4

Spis treści
Repertuar symfoniczny orkiestry
Kontynuacja część 2
Kontynuacja część 3
Kontynuacja część 4
Wszystkie strony

PROGRAM

 

 

„Wiązanka Pieśni Powstańczych - w opracowaniu Bogumiła Łepeckiego

 

 • "Modlitwa Armii Krajowej" - muzyka i słowa A.Kowalski

Ad. - Pokolenie wojenne doskonale wie, że jest to wersja pieśni - modlitwy, oparta na wspaniałym utworze kpt. Adama Kowalskiego, oficera Wojska Polskiego. W każdym większym oddziale zaczynano dzień tą Modlitwą. Tak było też u „Jędrusiów”. Kiedy zapadał zmierzch i na niebie bezchmurnym rozbłyskiwały gwiazdy, lub kiedy rozjaśniał horyzont blady świt, niosła się echem ta modlitwa nad wierzchołkami sosen i jodeł, a każdy z nas słowami tej modlitwy prosił, aby dożył wolnej Ojczyzny, aby „stała się twierdzą nowej siły”.

 • "Marsz Mokotowa" - muzyka J. Markowski, słowa M. Jezierski

Ad.  - „Jan Markowski należał do ZWZ i w tej organizacji znany był pod pseudonimem - nazwiskiem „Jerzy Molicki”. Jego powstańczy „Marsz Mokotowa” należy do najpiękniejszych pieśni Polski Walczącej. Skomponował go po 20 sierpnia 1944 roku. Słowa napisał pchor. „Karnisz” - Mirosław Jezierski. „Marsz Mokotowa” został przesłany kanałami do Śródmieścia i jako pierwszy wykonał go Mieczysław Fogg, przyjaciel Markowskiego. Od tej pory „Marsz” śpiewany był nieomal w całej Warszawie; niebawem stał się  nieoficjalnym hymnem wszystkich powstańców.

 • „Hej chłopcy” - muzyka i słowa K. Krehelska

Ad. - Narodzinom piosenki patronował Mokotów oraz organizacja, do której należała „Danuta” (pseudonim Krystyny Krahelskiej) i która w czasie Powstania weszła w skład pułku „Baszta”. Piosenka powstała 1 lub 2 stycznia 1943 r. W drugiej połowie lutego „Danuta” pojechała do Warszawy, by ją zaprezentować na specjalnym koncercie dla harcerzy z „Baszty” w zakonspirowanym mieszkaniu przy ulicy Czernockiego na Żoliborzu. Zdobyła z miejsca ogromną popularność, szczególnie wśród członków Szarych Szeregów ii Grup Szturmowych Batalionu „Zośka”. 20 listopada tego roku „Hej, chłopcy” wydrukowana została na łamach wychodzącego w Warszawie podziemnego dwutygodnika harcerskiego „Bądź gotów”, organu „Zawiszy”. To spowodowało, że niebawem rozbrzmiewała  także w oddziałach partyzanckich w Puszczy Kampinoskiej i nawet pod Grodnem.

 • „Kołysanka” - muzyka i słowa St. Magielski
 • „Serce w plecaku” - muzyka i słowa M. Zieliński

Ad. - Najpierw był wiersz pod tym samym tytułem. Michał Zieliński napisał go w 1933 r. na konkurs ogłoszony przez gazetę „Żołnierz Polski”. Wiersz został wydrukowany w prasie, a następnie wszedł do wydanego w 1938 roku zbiorku „Wiersze żołnierskie”. Od tego momentu rozpoczyna się narastanie popularności „Serca w plecaku” do melodii skomponowanej również przez kpr. Michała Zielińskiego. Ale pełną i niecodzienną, jak na piosenkę żołnierską, sławę zdobyło „Serce w plecaku” w latach 1939-1945. Śpiewano ją w kraju i za granicami, w wojsku i w oddziałach partyzanckich, a nawet w więzieniach niemieckich i obozach koncentracyjnych. Rozpowszechniła się również w niektórych obozach jenieckich, dokąd ponieśli ją pod koniec 1944 roku powstańcy warszawscy.

 • „Pałacyk Michla” – muzyka zapożyczona z pieśni „Nie damy Popradowej fali” – autor nieznany, słowa J. Szczepański

Ad. 31 - W pierwszych dniach Powstania, kiedy zwycięskie walki zgrupowania ppłk. „Radosława” - Jana Mazurkiewicza z niemieckimi czołgami napawały powstańców radością i dawały poczucie wyzwolenia spod nienawistnej okupacji, w czasie chwilowego odpoczynku, 5 sierpnia na ulicy Wolskiej powstała piosenka Batalionu „Parasol”. Autor, pchor. „Ziutek”, skomponował ją w czasie, gdy ze swą drużyną pełnił służbę na terenie Pałacyku Michla. Taki też tytuł dał piosence. Miesiąc później poległ w obronie Starego Miasta. Gorącym propagatorem piosenki Batalionu „Parasol” był Mieczysław Fogg, żołnierz zgrupowania Armii Krajowej ze Śródmieścia. Wprawdzie nie walczył na pierwszej linii, ale za to wędrował od piwnicy do piwnicy, od barykady do barykady i w chwilach, kiedy cichły strzały, gdy nie padały pociski, śpiewał na prowizorycznych, naprędce ustawionych ze stołów estradach. Śpiewał ku pokrzepieniu serc piosenki Polski Podziemnej, śpiewał piosenki żołnierskie, a nawet przedwojenne.

 • „Piosenka o mojej Warszawie” - muzyka i słowa A. Harris
 • Warszawskie dzieci” - muzyka A. Panafiuk, słowaSt. R. Dobrowolski

Ad. - Pieśń, którą „Goliard”- Stanisław Ryszard Dobrowolski napisał przed wybuchem Powstania, ukazała się 4 lipca 1944 roku na łamach podziemnego dziennika „Demokrata” nr 133. 1 sierpnia utrwalono ją na płycie z zamiarem nadawania w programie, do tej pory konspiracyjnej, a teraz już powstańczej radiostacji „Błyskawica”. Po wojnie doczekała się licznych publikacji. W 1945 r. trafiła na łamy śpiewnika „Idzie żołnierz”, który Bronisław Rutkowski „Korycki”, w latach okupacji szef tajnej grupy kompozytorów AK w Warszawie, a po wojnie emigrant, wydał w Rzymie staraniem Polskiej Ymci.

„Wiązanka  Andersowska” - układ i aranżacja Bogumił Łepecki

 

 • Czerwone maki na Monte Cassino” – muzyka A. Schultz
 • „Dywizjon 303” – muzyka H. Fajt
 • „Karpacka brygada” – muzyka i słowa M. Hemar

PROGRAM

„WIĄZANKA PATRIOTYCZNA” - układ i aranżacja Bogumił Łepecki

 • Marsz „Polonia” – muzyka: autor nieznany
 • Marsz „I Brygada” – muzyka: autor nieznany, słowa T. Biernacki, A. Hałaciński
 • „Rozkwitały pęki białych róż” – muzyka M. Słobudzki, słowa K. Oczyński
 • „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” – muzyka F. Tymolski, L.K. Łubiński
 • „Wojenko, wojenko” – melodia ludowa, muzyka: autor nieznany
 • „Boże, coś Polskę” – muzyka J.P. Solie, słowa A. Feliński, A. Górecki
 • Marsz „Szara piechota” – muzyka L. Łuskino lub B. Lubicz - Zachorski
 • „Rota” – muzyka F. Nowowiejski, słowa M. Konopnicka
 • „Warszawianka 1831 roku” – muzyka K. Kurpiński, słowa C. Delavigne, przekład K. Sienkiewicz

 

Wszystkie utwory w opracowaniu i aranżacji Bogumiła Łepeckiego 

Partnerzy medialni

Radio Wnet

MEGRAF

Świat Elit

Baron Media

Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy

Kurier365.pl

Plus Biznesu

Businessman Institute

Gość Niedzielny

Niedziela

Warsaw Voice

Businessman.pl

Polska The Times

MulitiPrint.pl

Polska Zbrojna

25 lat TVP Polonia

Radio Warszawa

Newsletter

Chcesz być powiadamiany o nowościach? Zamów newsletter.

Logowanie Orkiestry