Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego

Świąteczna paczka dla Kombatanta. Spotkanie Pokoleń 2021

Projekt  realizowany przez Fundacje Orkiestry  z Ministrem Obrony Narodowej RP.

Świąteczna paczka dla Kombatanta. Spotkanie Pokoleń".                        

logo mon        logo sonata

Projekt wspiera Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

plakat_informacyjny_funadcji_orkiestry1

Image

Dekady spotkań pokoleń młodzieży polskiej i kombatantów

Warszawska Orkiestra Symfoniczna „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego kierowana od ponad 37 lat przez Prezesa Zarządu Fundacji i Dyrektora Generalnego Orkiestry Jacka Łepeckiego stanowi znakomity przykład i wzorzec pięknej i bogatej współpracy międzypokoleniowej.

Na przestrzeni blisko 4 dekad orkiestra wykonała kilkaset koncertów symfonicznych i kameralnych upamiętniających najważniejsze rocznice narodowe i historyczne, ściśle związane z walką narodu polskiego o Niepodległość.

Wykaz produkcji koncertów zrealizowanych – autorskich i tych na zaproszenie – jest niezwykle bogaty. Podziękowania i gratulacje od osobistości różnych profesji i dziedzin życia, nauki, kultury, wojska, medycyny, biznesu, polityki, kościoła katolickiego oraz organizacji Kombatanckich jest imponujący. Wykaz prezentowany jest na stronie internetowej Fundacji Orkiestry www.orkiestrasonata.pl

Image

Dyrektor generalny orkiestry, Jacek Łepecki

Wśród nich znalazły się:

Teatr Wielki Opera Narodowa – Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny w ramach centralnego dnia Państwowych obchodów 50-lecia wybuchu Powstania Warszawskiego (1994)

Łazienki Królewskie – Uroczysty koncert w Teatrze na Wyspie Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Lod z Izraela – uświetniający 50. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego (21.05.1994 r.)

Muzeum Kolekcji Jana Pawła II – Uroczysty koncert w 80. Rocznicę Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą” pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego (15.08.2000 r.)

Inauguracja I części Programu Kultura i Dziedzictwo w nauczaniu Jana Pawła II pod honorowym patronatem JE Ks. Kardynała Józefa Glempa Prymasa Polski (2004 r.):

• koncert w Katedrze Praskiej Św. Floriana w Warszawie

• uroczysty koncert w kościele Świętego Józefa na Woli – w 60. Rocznicę Powstania Warszawskiego

uroczysty koncert w kościele Wszystkich Świętych w Warszawie – w 65. Rocznicę Wybuchu II Wojny Światowej

• uroczysty koncert w kościele Błogosławionego Władysława z Gielniowa w 65. Rocznicę napaści Sowietów na Polskę

• uroczysty koncert w kościele Świętego Michała Archanioła w Warszawie w 86. Rocznicę Odzyskania Niepodległości

• koncert w kościele Świętego Piotra i Pawła na Gocławiu Orkiestra zarówno symfoniczna jak i kameralna specjalizuje się i promuje polską myśl kompozytorską wszystkich wieków polskiej twórczości. Dlatego na koncertach możemy słuchać w mistrzowskim wykonaniu dzieł wielkich polskich mistrzów takich jak: Stanisław Moniuszko, Karol Szymanowski, Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski, Mieczysław Karłowicz, Józef Elsner, Zygmunt Noskowski, Władysław Żeleński, Feliks Nowowiejski. Należy mocno podkreślić ogromne bogactwo muzyki niepodległościowo-patriotycznej.

Gośćmi honorowymi tych wspaniale realizowanych i popartych naukową wykładnią historyczną koncertów zawsze byli i są licznie reprezentowani kombatanci Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Prezes Jacek Łepecki cytując Adama Mickiewicza powiada: – Kamień Węgielny Narodu Polskiego –

Na głębszych fundamentach wyższy mur stać może i wyższy rozum na głębszej tylko pokorze”.

Image

Pałac Prezydencki w Warszawie
– Uroczysty Koncert Symfoniczny z okazji obchodów Święta Państwowego Dnia Weterana pod honorowym patronatem Prezydenta RP – Lecha Kaczyńskiego (1.09.2006 r.)

Image

Pomnik Lotników w Warszawie – Koncert symfoniczny „Gloria Polonica” podczas uroczystości państwowych – Święta Sił Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej (26.08.2011 r.)

Image
Kościół Apostołów Jana i Pawła w Warszawie – Wielki Koncert Symfoniczny „Gloria Polonica” w ramach obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości (10.06.2018 r.)
Image
Hala Widowiskowo-Sportowa im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce – Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny „Gloria Polonica” Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę (14.09 2018 r.)

Magistra vitae est (Historia nauczycielką życia) – Cyceron

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i jego Kombatanci współpracując od 1989 roku z Warszawską Orkiestrą Symfoniczną „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego i jej kierownictwem przy niezliczonej liczbie uroczystości państwowych i narodowych wyrażają wdzięczność Panu Prezesowi Jackowi Łepeckiemu za wierność ideałom Bóg – Honor – Ojczyzna, które wyznaczyły kierunek pracy dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej we współczesnej historii Polski.

„Sonata” to marka najwyższej próby, instytucja Ojca i Syna, instytucja kultury na mapie Polski.

Misję, którą realizuje od ponad 37 lat – promocji polskiej myśli kompozytorskiej i dzieł polskiej literatury muzycznej z najwyższej półki i tworzenie wydarzeń opartych o polską historię – budzi podziw i uznanie.

Niech to piękne Świadectwo patriotyzmu, złożone przez ostatnie blisko 4 dekady i realizowane nadal przez symfoników Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego i jej kierownictwa stanowi mocny głos we współczesnym Świecie, iż „Człowiek żyje z Kultury i dla Kultury”.

Święty Jan Paweł II

W 2010 roku Prezes ŚZŻAK płk Czesław Cywiński w podziękowaniu za wszystkie lata pracy na rzecz środowisk Kombatanckich w Polsce wystąpił z wnioskiem do Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o uhonorowanie Pana Jacka Łepeckiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2011 roku postanowieniem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego – na wniosek Kapituły Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi w promowaniu i upowszechnianiu kultury muzycznej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich – Pan Jacek Łepecki odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Image

fot. archiwum J. Łepecki

Jest to jedna z niewielu polskich orkiestr, która realizuje trwale myśl jej kierownictwa. Na koncertach bowiem zasiadają z jednej strony młodzież polska, odbierając praktyczną lekcję polskiej historii, zaś z drugiej strony kombatanci – żywa historia narodu polskiego – stawiając pieczęć i świadectwo. I tak trwa spotkanie pokoleń realizowane od blisko 40 lat.

SOCIAL MEDIA

Image
Image
Image
Image
Image
Image

NEWSLETTER

Klikając przycisk „Zapisz” wyrażasz zgodę na otrzymywanie od Fundacji Orkiestry newsletterów dotyczących działalności.
W każdej chwili możesz zrezygnować z subskrypcji, klikając w link w stopce otrzymanego newslettera.

Image

05-230 Kobyłka
ul.Marii Skłodowskiej-Curie 3A

Fundacja
Warszawska Orkiestra Symfoniczna
„SONATA”
im. Bogumiła Łepeckiego

KRS: 0000297702
NIP: 1132716670
REGON: 141377675



WBS
Nr. rachunku bankowego
85 8015 0004 0062 8901 2045 0001

2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

Tworzenie stron internetowych Pedros.com.pl

Image

Partnerami  Budowy Strony Internetowej
 Fundacji Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej „SONATA” im. Bogumiła Łepeckiego

Image

Portal informacyjny Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej im. Bogumiła Łepeckiego